SKU: ALFRATCTHS30 Barcode: 111000004718 Category: ROTARY TOOL BITS & ATTACHMENTS
AED 70.00
In Stock
MADE IN GERMANY
15 Days Return
Cash on Delivery
Expected Delivery: 17-05-2026
Max: 30
Description
BRAND : ALFRA
ITEM NO.: 0600300
ORIGIN : GERMANY
TYPE : FLAT CUT
SIZE : Ø30 MM (1-3/16")
CUTTING DEPTH :
CONSTRUC STEEL : MAX 4 MM
CHROME NICKEL SHEETS : BIS 2MM
TEETH : 5 TUNGSTEN CARBIDE TOOTH
MATERIAL : HARDENED STEEL
ALLEN KEYS : 2
. HIGH CONCENTRIC RUNNING EXACTNESS THROUGH SOLID CONSTRUCTION
. QUICK REMOVAL OF DRILLED CORE THROUGH EJECTOR SPRING FOR ALL HOLE SAWS
UP TO 150 MM (5-29/32") Ø
. CARBIDE TIPPING ENABLES REPEATED RE-GRINDING.
. EXCHANGEABLE CENTER PIN.
. USE OF MT TOOL HOLDERS FROM Ø 31 MM (1-7/32").
. FOR USE ON HAND DRILLING MACHINES (RECOMMENDED UP TO MAX. Ø 40 MM; 1-9/16") OR STATIONARY MACHINES.
THE APPLICATION AREA OF TCT HOLE SAWS DIFFERS FROM HSS-BI-METAL HOLE SAWS. WITH ALFRA TCT HOLE SAWS, SUITABLE TO ECONOMICALLY PROCESS STAINLESS STEEL UP TO 2 MM (1/16"), UNALLOYED STEELS UP TO 4 MM (3/16"), PLASTICS, PVC, ALUMINIUM, ZINC, GYPSUM PLASTER BOARDS AND LIGHTWEIGHT BUILDING BOARDS, AS WELL AS ASBESTOS. DO NOT USE AUTOMATIC FEED, WHEN WORKING WITH PILLAR DRILLING MACHINES. FOR THE USE ON PORTABLE- AND PILLAR DRILLING MACHINES.DO NOT USE AUTOMATIC FEED, WHEN WORKING WITH PILLAR DRILLING MACHINES.
ANOTHER SPECIAL TECHNICAL FEATURE:
FROM Ø 15.2 MM (3/16") TO 30.0 MM (1-1/8"), THE HOLE SAW IS MADE OF ONE PIECE. FROM Ø 31.0 MM (1-3/16") WE USE SPECIALLY HARDENED TOOL HOLDERS TO COMPENSATE FOR THE TORSIONAL POWER IN CASE OF HEAVY OPERATION, WHICH AVOIDS EARLY SHEARING OFF OF THE TOOL HOLDER SHANK.
IN TERMS OF CONSTRUCTION NOT COMPARABLE WITH ANY OTHER MAKE.
Specifications
Item Code ALFRATCTHS30
Barcode 111000004718
Brand ALFRA
About Product
ALFRA 30MM TCT Hole Saw HS30
The ALFRA 30MM TCT Hole Saw HS30 is a high-performance carbide-tipped cutting tool designed for precise and efficient hole cutting in stainless steel, mild steel, plastics, aluminium, PVC, gypsum boards, and lightweight building materials. Engineered for professional use, it delivers durability, accuracy, and long-lasting cutting performance.